Shrnutí jednání Poslanecké sněmovny

10.11.2019

Shrnutí jednání Poslanecké sněmovny.


Pátek 8. listopadu byl posledním dnem dalšího třítýdenního jednacího bloku Poslanecké sněmovny. Jednotlivé dny byly bouřlivé, někdy až nepochopitelně zdlouhavé a často skončily až po 19.00 hodině. 


Zmínit se musím o schválení daňového balíčku. Návrh s účinností od 1. ledna 2020 upravuje zdanění tabákových výrobků, tvrdého alkoholu a hazardu. Zvýšení spotřební daně zdraží láhev tvrdého alkoholu zhruba o devět korun, piva a vína se zvýšení spotřební daně netýká. Krabička cigaret může podražit až o 13 korun. Zdanění loterií by se mělo zvýšit z nynějších 23 na 35 procent. Zdaní se i výhry nad milion korun. Daňový balíček bude nyní posuzovat Senát, který jej může vrátit Sněmovně zpět.


Poslanci také schválili zvýšení rodičovského příspěvku, který stoupne od ledna 2020 o 80 tisíc na 300 tisíc korun všem rodičům dětí do čtyř let, kteří jej budou k 1. lednu aktivně pobírat. 
Vládní koalice v těchto dnech rozhodla o tom, že zaměstnanci ve veřejných službách a správě budou mít v příštím roce o 1 500 korun vyšší plat. Výjimkou budou pedagogičtí pracovníci v regionálním školství, kterým vláda nařídila zvýšit platové tarify o osm procent. 
Ministři schválili návrh novely zákona o Policii České republiky. Především jde o posílení pravomocí zasahovat proti majitelům bezpilotních systémů, kteří by chtěli drony zneužít například k přípravě trestných činů, narušovali by letový provoz a podobně. Novela také reaguje na nárůst trestné činnosti spojené s kyberprostorem. Kabinet také odsouhlasil návrh Ministerstva zemědělství na 18 dotačních programů, jejichž struktura navazuje na předchozí roky.